Çanakkale İlçeler Çanakkale İlçe Bilgileri Çanakkale Merkez İlçeleri Çanakkale İlçe Merkezleri Çanakkale İlçe Köyleri Çanakkale İle İlgili Bilgiler

Çanakkale İlçeleri
Çanakkale ilinin ilçeleri; Ayvacık, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Bayramiç, Lapseki ve Yenice’dir.

Çanakkale Ayvacık: Çanakkale Ayvacık ilçesi Çanakkale’nin 87 km güneyinde bulunan antik bir beldedir. Apollo Smintheus Tapınağı ve antik şehir Assos, bu ilçe sınırları içerisindedir. Çanakkale Ayvacık Assos Liman, Köy, volkanik bir tepe üzerine kurulu olduğu için ‘andezit’ taşı etrafta bolca bulunuyor. Behramkale, antik çağdan günümüze kadar gelen ismiyle Assos, doğayla tarihin bütünleştiği büyüleyici yerlerden biridir. Renkli bir deniz, zeytin ağaçları, mitolojik bir tarih, deniz manzaralı dağ etekleri, billur koylar, taş evler, balıkçı tekneleri, şarap ve bol miktarda oksijen… Alın elinize kadehlerinizi, doğaya bezeli bir dağ yamacına ve izleyin masmavi denizi veya atın kendinizi berrak sulara, öyle bir acıkın ki bulun kendinizi bir kıyı balıkçısında… İşte böylesine bir tatil isteyenler içindir Assos. Harebelerin alt kısmındaki liman ise muhteşem güzellikte.

Çanakkale Biga: Çanakkale Biga merkezi Balıkkaya adı verilen bir tepenin eteklerinde kurulmuştur. Biga’nın denizden yüksekliği ortalama 38 metredir. Kıyı şeridi boyunca birçok yazlık sitesi bulunur. İlçenin çevresi tarihi ve doğal güzellikler ile çevrilidir. Aksaz, Kemer köylerinde denize girilebilmektedir.

Çanakkale Gelibolu: Gelibolu, Marmara Bölgesi’nin batısında, Çanakkale Boğazı’nın kuzeyinde, Avrupa yakasında, Gelibolu Yarımadası üzerinde kurulmuştur. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gallipoli olarak da bilinen Gelibolu’da hayatlarını kaybeden 500,000 asker anısına kurulmuştur. Parkta abideler, eserler ve mezarlıklara ilaveten Tuz Gölü ve doğal güzelliği ile Arıburnu Kayalıkları yer alır. Yeşil tepelerdeki güzellikler, kumsallar ve mavi sular bu tarihi savaşta cesurca çarpışan askerlere şeref dolu bir dinlenme ortamı sağlamaktadır.

Çanakkale Bayramiç:
Bayramiç ve yöresinin geçmiş çağlarda Troya krallığının sınırları içerisinde olduğu bilinmektedir. İlçe merkezinin bu dönemlerine ilişkin bilgiler, bugün ilçe sınırları içinde kalan bazı eski yerleşim merkezlerinden elde edilmektedir. 1356  yılında  Osmanlılar, bugün Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan ve resterasyonu yapılan halk arasında “Hadımoğulları konağı” olarak tanınan binayı yaptırmışlardır.

Çanakkale Çan: Çanakkale’nin güzel bir ilçesi olan Çan etrafı tepelerle çevrili çukur havza niteliğindedir. Çan ilçesine sanayi tesisleri kurulmadan önce halkın geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturmaktaydı. Çan ilçesinin arazi yapısı genellikle orman ve makilerle kaplıdır.

Çanakkale Eceabat: Bugünkü Eceabat ilçesinin sınırları içinde, Maydos (Madytos), Sestos (Akbaş), Kynossema (Kilitbahir), Idaion (Bigalı kalesi) Traklarca kurulan önemli yerleşim merkezleridir. Anıtsal Osmanlı kaleleriyle ünlüdür. Antik dönemde Maydos (Madikuz) adlarıyla bilinmektedir.

Çanakkale Ezine:
Antik Çağ’da Neandria olarak bilinen Ezine, Hamaksitosun kuzeyinde bir Aiolya yerleşim merkezidir. Orhan Gazi döneminde, Türk boylarının bölgeye gelişlerinden sonra Ezine Osmanlı topraklarına katıldı.
Bugün Neandria, sankrea ve Alexandreia-Troas gibi Antik Dönemin yerleşme merkezlerinden bir kısmını da hudutları içerisinde barındıran Ezine’de Orhan Gazi döneminden, ahi Yunus Zaviye ve Türbesi, Murad-ı Hüdavendigar döneminden Asılhan Bey Cami ve Kabri,Yıldırım Bayezid Han döneminden Seferşah Hamamı önemli tarihi varlıkları olarak dimdik ayakta durmaktadır.

Çanakkale Bozcaada: Çevresi 14 mil tutan Bozcaada, önemli bir turistik merkezdir. Etrafındaki irili ufaklı adacıklarla çevrili olan ada, Çanakkale Boğazı’na 15 mil, Limni’ye 30 mil, Midilli’ye 33 mil mesafededir. Ulaşımın sağlandığı Ezine ilçesi Geyikli beldesi Yükyeri Feribot İskelesine ise 3,4 mil uzaklıktadır.

Çanakkale Lapseki: Lapseki ilçesi kirazları ile meşhur olan ilçedir. Her yıl bu ilçede kiraz festivalleri düzenlenir. Lapseki ismini yunan devrinde bu bölgeye yerleşen bir filozofun kızından aldığı sanılmaktadır. Düzenli feribot seferleriyle Geliboluya ulaşımın kolay olduğu Lapseki, Çanakkale ilinin güzel bir ilçesidir.

Çanakkale Gökçeada: Türk adalarının en büyüklerinden biri olan Gökçeada körfezlerle çevrilidir. Farklı tonlardaki çam ve zeytin ağaçları ile kaplı tepelerinde yer yer kutsal pınarlar ve manastırlar bulunmaktadır. Buraya, Çanakkale ve Kabatepe’den tarifeli, muntazam araba vapuru seferleri yapılmaktadır. Gökçeada (Kuzu limanı), Çanakkale’den izlenen rotaya göre 32 mil, Gelibolu yarımadasındaki Kabatepe limanına 14 mil, Bozcaada’ya 33 mil, Ege denizinde bulunan Yunan adalarından Limni’ye 16 mil, Semadirek adasına 14 mil uzaklıktadır. Tatlı su kaynakları bakımından dünyanın en zengin adalarından biridir. Adanın koylarına dalış turları düzenlenmektedir.

Çanakkale Yenice: Daha önceleri Balıkesir’in Gönen ilçesine bağlı bir köy durumunda olan Yenice 1945 yılında çıkartılan yasayla Çanakkale’ye bağlanmıştır. Yenice ilçesi Çanakkale’nin güneydoğusunda bulunur. Yenice ilçesinin denizden yüksekliği 276 metredir. Yenice ilçesinde yetiştirilen ürünler tütün, tahıl ürünleri ve baklagillerdir.

Çanakkale İlçe Resimleri Çanakkale İlçe fotoğrafları

Kategori: Çanakkale