Erzincan Kaplıcaları
Erzincan Ilıcaları
Erzincan Şifalı Suları
Kaplıcalar
Kaplıca

Erzincan Kaplıcaları
Erzincan Ilıcası
12 adet kapalı havuzu ile hizmet vermekte olan kaplıca Ekşisu yakınında şehir merkezine 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Suyu 33 derecelik ısı verimine sahiptir. Ilıcanın tedavi ettiği hastalık çeşitleri ise romatizma, cilt hastalıkarı, kalp hastalıkları ve damar sertliği rahatsızlıklarına karşı tedavi edici özellikleri vardır. Ilıca suyunu kullanım şekli ise su banyosu olarak kullanılmasıdır. Ayrıca kaplıcada , doğal jakuzi havuzu vardır. Kaplıca suyunun daha sıcak olması için sondaj çalışmaları yapılmaktadır.

Ekşisu (Böğert Maden Suyu)
Ekşisu adı verilen Böğert maden suyu il merkezine 11 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sağlık yönüyle oldukça önem taşıyan maden suyu mide, bağırsak, safra yolları, karaciğer, ve anemi rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği vardır.

Horhor Şifalı Havuz
Horhor Şifalı Havuzu Ekşisu kaynağının yakınından kaynamaktadır. Dakikada yaklaşık bir ton civarında kaynayan su büyük bir oluktan geçmektedir. Bol Miktarda kükürt içeren su mide bozukluklarına, diyabet hastalıklarına, iştahsızlığa, karaciğer ve safra yolları hastalıklarını tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca bu suda sodyum, magnezyum, kalsiyum hidrokarbonatı bulunmaktadır.

Kategori: Erzincan