Muğla İlçeleri Muğla İlçesi Muğla İlçeleri Ve Köyleri Muğla İli İlçeleri Muğla İlinin İlçeleri Muğla İlçe Bilgileri

Muğla İlçeleri
Muğla ilinin ilçeleri: Muğla (merkez), Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula ve Yatağandır.

Muğla Bodrum:
Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlı geçen bodrum İklim itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin karışımından oluşan bir özelliğe sahiptir. Bodrum ilçe arazisinin % 61,3’ü orman sayılan alanlarla kaplıdır. Bodrum ilçesinde düzenli akarsu olmadığı için sulama ve içme suları sulama göleti denilen yerden yapılmaktadır. Bodrum’da üç büyük marina ve büyük yolcu gemilerinin yanaşabileceği gemi yanaşma iskelesi de mevcuttur.

Muğla Kavaklıdere:
Denizden 850 m. yükseklikte kurulması nedeniyle güzel bir yayla konumundaki Kavaklıdere, yemyeşil bitki örtüsü doğal su kaynakları ve bakır manzarasıyla yayla turizmi için ideal bir yerdir. Aydın-Muğla karayolundan yatağan yakınlarındaki Kavaklıdere’ye  sapıldığında, Derebağ köyündeki Karia ve Roma dönemlerine ait anfi tiyatro, heykeller ve lamitlerin bulunduğu Hyllarima antik kentini ve Sarıyayla köyündeki tiyatro, sunaklar ve mezarların bulunduğu Kys antik yerlerini gezilebilir.

Muğla Datça:
M.Ö.VII.Y.Y.’da Ege adalarından gelerek Ionya’nın güney kıyılarına yerleşen Dor’lar tarafından kurulmuştur. Datça ve çevresi çok eski bir tarihe ve medeniyete sahiptir. Ünlü heykeltraş Prokstel burada yaşamıştır. Şehirde Apollon ve Venüs adına yapılmış çeşitli mabetler, büyük tiyatro, oyun ve toplantı yerleri bulunmaktadır. Zamanın en ünlü tıp merkezi Datça’dadır. çevreye göre rutubet oranı az, nefis havası ve şifalı suları ile Datça, yaşanılmaya değer bir yerdir.

Muğla Yatağan:
Muğla-Aydın karayolunun 26 km. sinde yer alan Yatağan; Stratonikeia, Laotna ve Panarama antik kalıntıları ile tanınır. Kentte, Athena Heykeli ve bir yönetim binası bulunmaktadır. Turgutlu Kasabası yakınlarındaki Lagina’da, Hereta adlı üç başlı savaş tanrıçası adına yapılan Heykel Makedi, Bağyaka köyündeki surlarla çevrili bir tepe üzerinde kurulmuş antik kalıntılar bulunmaktadır.

Muğla Ula:
Gökova Körfezini oluşturan iki yarımadanın birleşme noktasına kurulan ilçenin Muğla’ya uzaklığı 14 km dir. Ege Deniziyle birleştiği noktada yer alan Gökova Körfezi ve bu körfezdeki Sedir (Klopatra) Adası, Ula’nın önemli turizm merkezleridir. Sedir Adası’nda Apollon tapınağı, opera ve tiyatroyu gezdikten sonra Kleopatra’nın denize girdiği incecik kumlu plajında yüzmek önerilir. Gelibolu, Çınar Köyü, Turnalı ve Akbük, Akyaka diğer önemli koylardır. Ahşap malzemelerinin ağırlıkla kullanıldığı özgün Ula evlerini incelemek ayrı bir heyecan kaynağıdır.

Muğla Ortaca:
Köyceğiz Gölünü Akdeniz’e bağlayan Dalyan kanalından İztuzu kumsalına doğru yol alırken, 5000 yıldır canlılığını koruyan kaya mezarları ile karşılar. Tepeleri çam ormanları kaplı, nesli tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağalarının yaşam alanı olan İztuzu kumsalları önemli çekim değerleridir.İlçenin diğer sahili, antik kent kalıntılarının bulunduğu , ince kumu temiz denizi ve doğal güzelliğiyle Sarı Germedir.

Muğla Dalaman :
Zengin ormanları kuş cenneti, av ve yayla turizminin gelişmişliği ve dağ köylerinin güzelliği ile dikkat çeker. Çöğmen ve Kayacık köylerindeki Hippokone ve Oktapolis; Kapıdağ yarımadasındaki Cyra, Lissia, Lydai kalıntıları görülecek yerlerdir. Yassıcalar, Zeytinli, Zeysare, Domuz ve Göcek adalarını gezmek , Dalaman Çayı üzerinde dinlenmek dağ köylerini ziyaret etmek önerilir. Sersala, Boynuzbükü, Bünyüş, Kurşunlu, Göbün, Sıralıbük ve Taşkaya Koyları “Mavi yolculuk” un uğrak yerleridir.

Muğla Fethiye:
Muğla’ya uzaklığı yaklaşık 130 km olan Fethiye, Akdeniz Bölgesinin batı kesiminde yer almaktadır. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Fethiyede eşi benzeri bulunmayan ölüdeniz kumsalıyla dünyaya ün salmıştır. Fethiye’nin 2008 yılındaki sayımında nüfusu 72.281’dir. Turizm yönüyle ün kazanmış olan Fethiye’de ayrıca yamaç paraşütü, atlı gezintiler ve doğa yürüyüşleri gibi spor dallarına elverişli bir mekana sahiptir.

Muğla Köyceğiz:
Muğla – Fethiye Karayolu’nun 60. km.’sinde bulunan Köyceğiz ilçesi doğal ve güzel yapısıyla herkesin ilgisini rahatlıkla kendine çeken bir yapıya sahiptir. Narenciye bahçeleri ve doğal güzellikleriyle sakin bir turistik beldedir. Köyceğiz ilçesinin 2 beldesi ve 18 köyü ile beraber nüfusu 32.753’tür. Köyceğiz İlçesi adını Köyceğiz Gölünden almıştır. Yüzölçümü yaklaşık 1.758 km² dir.

Muğla Marmaris:
Marmaris, Akdeniz iklimi nedeniyle çok nemli bir havaya sahip olan ve bu nedenle yaz ayları dışındada denize girilmesi mümkün olan Marmaris konumu itibariylede ulaşımın en kolay olduğu Muğla ilinin en gözde bir ilçesidir. Yatçılığın merkezi konumunda bulunan Marmariste üç adet marina ve 1200 yat kapasiteli 9 yat çekek bulunmaktadır. Yat turizmini geliştirmek için de her yıl yat festivallari ve yat yarışları düzenlenmektedir.

Muğla Milas:
Muğla ilinin en büyük üç ilçesinden biri olan Milas eski ve antik kalıntılarıyla insanların dikkatini çeken bir yapıya sahiptir. Milas mermer yatakları sayesinde de tarih boyunca avantajlı bir konumda yer almıştır. Milas’ta ayrıca Osmanlı dönemine ait olan iki köprü bulunmaktadır.

Kategori: Muğla

Benzer Konular